Vitaminler ve diğer ek besinler beklentileri karşılıyor mu?

Harvard Tıp Okulu Healthbeat
24 Mayıs 2012
Diyet ürünler aşırı derecede popüler. Bir milyondan fazla Amerikalı en az bir diyet ürün satın alıyor. Bu ilgi anlaşılabilir. Birçok insan sağlığını ve formunu korumak istiyor. Ek gıda endüstrisi bu ihtiyaçları karşılamada ve ürünlerini geliştirmede büyük bir finansal ilgiye sahip. Ama üreticiler ek besinlerin saflığını, gücünü, güvenliliğini ve yararını kanıtlamak ihtiyacı duymuyorlar. Ve yasalar da etikette iddia edilenlerin doğruluğunu onaylamalarını gerektirmiyor.
Harvard Erkek Sağlığı Bülteninin (Harvard Men’s Health Watch) son zamanlardaki tartışmasında okuyucularına D vitamini, selenyum, sarı karaton ve multivitaminleri içeren bazı popüler ek ürünleri savunan ve karşıt çıkan kanıtların özetini okuyucularına sunuyor. Harvard Erkek Sağlığı Bülteni editörü tıp doktoru Harvey Simon okuyucuları uyarıyor. “Tüketicilerin bir gözü daima yeni çalışma raporları üzerinde olmalı. Bilimsel çalışmalar gelmeye devam ettikçe öneriler de değişecektir. Ne yazık ki birçok durumda istisnalar mevcut olsa da çalışmalar beklentilerimizi karşılamamakta.

Popülerliğine rağmen multivitaminlerin sağlığa katkıda bulunduğu ya da hastalığı önlediğine dair bir kanıt bulunmamakta. Aslında hem Amerikan Koruyucu Hizmetleri Çalışma Kolu hem de Ulusal Bilim Konferansı Eyaleti Sağlık Enstitüleri multivitaminlerin kalp hastalığı ya da kansere karşı bir koruma sunmadığını belirtti. Bunun aksine, araştırmaya göre balık yağı içeren ek ürünler kalp hastalığı olan insanlar için yararlı olabilir.

Dr. Simon düşünülmesi gereken ve dikkatli bir yaklaşım öneriyor. “İyi pazarlanan vitaminler ve ek gıdaların verdiği basit umut vadeden sözlerle sade bilimsel raporları dengelemek genellikle zordur.” Bunu başarabilmek için Harvard Erkek Sağlığı Bülteni bazı ipuçları sunuyor.

-          Abartılı iddialara dikkat edin. Eğer gerçekleşmesi kulağa çok mükemmel geliyorsa, genellikle gerçek değildir.

-          Ürünleri şüphe ile inceleyip onay alın, özellikle de ünlü olanları. Arkadaşlar ve akrabalar tarafından yapılan maddi amaç içermeyen en samimi, iyi niyetli öneriler bile bir ürünün güvenliliğini ve yararlılığını göstermez.

-          “Eğer birazı iyiyse daha fazlası daha iyidir.” Düşüncesi doğru değil. Aslında kulağa en zararsız gelen ek gıdanın bile istenmeden de olsa yan etkileri olduğunu öğrendik.

-          Anlamsız terimlerin farkında olun. “Tamamen doğal”, “antioksidan açısından zengin”, “Klinik olarak test edildi.”, “Yaşlanma karşıtı” ve diğer belirsiz ve baştan çıkarıcı iddialar içeren liste bir ürünün harikalar yaratabileceğini iddia eder.

Erkek Sağlığı Bülteni ek gıda alsanız bile iyi beslendiğiniz, düzenli egzersiz yaptığınız ve kolesterol, tansiyon, kan şekerinizi kontrol altında tutmak için doktorunuzla iletişim halinde olduğunuz konusunda emin olmanızı tavsiye ediyor. Kullandığınız her ek gıda konusunda doktorunuzu bilgilendirin; tam netlik önemli, özellikle ek gıdalar ilaçlarla etkileşime girebildiği için.

İngilizceden Çeviren: Seda Yazıcı

 
« Geri