KANSER REHABİLİTASYONU

KANSER REHABİLİTASYONU HASTALARA ULAŞMAK İÇİN ARADAKİ BOŞLUĞA KÖPRÜ OLMAYA BAŞLADI
 
İngilizceden Çeviren: Seda Yazıcı

Rachel Gobaum
18 Şubat 2013
...
STAR sertifikalı fizik tedavi uzmanı Jennifer Goyette, Westborough, Mass’daki South County Fizik Tedavi merkezinde kanser hastalarıyla çalışıyor.

Jennifer Goyette’in tevazusu

Kanser tedavisinin ardından yan etkilerle güçsüzleşen Dr. Juliet Silver kanser hastalarına yardımcı olabilecek rehabilitasyon hizmeti almaya ilgi konusunda büyük bir eksik olduğunu kendi deneyimiyle fark etti.
Silver 2003’de meme kanseri teşhisi konulduğunda 38 yaşındaydı. Doktor olmasına rağmen ağır kemoterapi ve vücuduna aldığı radyasyon onu şok etmişti. Silver aşırı yorgunluk, zayıflık ve ağrıyla baş etmeye çalışıyordu.

Harvard tıp okulunda yardımcı doçent olan Silver  “Gerçekten çok hastaydım- tahmin edemeyeceğim kadar çok hasta.” diyor ve ekliyordu “Biraz egzersiz testi yaptım ve 60’larındaki bir kadın gibi test uyguladım. Böylece kanser tedavisi boyunca birkaç ayda 30 yıl yaşlanmış gibiydim.”

Silver yardım için onkoloji ekibine başvurdu ama onlar eve gitmesini ve dinlenip iyileşmesini söylediler. Söyledikleri “Biz seni daha güçlenmen için kanser rehabilitasyonuna göndereceğiz.” olmalıydı. Ama öyle olmadı ve Silver kendi yaşadıklarının tipik olduğunu fark etmeye başlayınca diğer hastalar için sistemi değiştirmek üzere yola çıktı. 2009’da kanseri yenenlere tedavi sonrası rehabilitasyon tedavisi öneren bir program başlattı. Buna hayatta kalanlar eğitim ve rehabilitasyonun kısaltması olan STAR (Survivorship Training and Rehab) adını verdi ve bu program artık tüm Amerikan eyaletlerinde sunuluyor. Program gelişiyor, şimdiki haliyle araştırma gösteriyor ki kanserden kurtulanların birçok yaşam standardı ve problemleri fiziksel ve rehabilitasyonla desteklenebilir. Fizik tedavi uzmanı Jennifer Goyette bir STAR-eğitimli terapist ve Westborough, Mass’de kanser hastaları ile çalışıyor. Goyette “Çok fazla ağrısı olan ve taramalar yaptırıp malignetesi olmayan vakalar gördüm. Muhtemelen bunun ne olduğunu görmek için keşif ameliyatı yaptılar ve birçok yara dokusu dışında pek bir şey bulamadılar.” diyor ve ekliyor “Fazlasıyla rahatlama sağlayabiliyorum ve çoğu kez hastaların daha fazla mücadeleye ihtiyacı kalmıyor. Ağrı kontrolü için uyuşturucu ilaçlara yüklenmek istemiyorlar. En iyisi buraya gelmeyi tercih ediyorlar.”

Goyette’in hastalarından birisi 56 yaşında bir kanser savaşçısı Deborah Leonard. Erken evre meme kanseri tedavisinden sonra 2 yıl boyunca şişme, ağrı ve memesinde kanserli olmayan büyük bir kitle ile uğraştı.
Leonard “Açık bir şekilde ameliyattan önce öyle bir kitle yoktu çünkü tümör çok küçüktü, bu ise çok daha büyüktü ve büyümeye devam etti.” diyor ve ekliyor “Bir gecede memem aşırı derecede şişti ve çok ağrılı hale geldi.”
Başta doktorlar Leonard’ın enfeksiyon kapmış olabileceğini düşündü ve ona antibiyotik verdi. Bu işe yaramayınca yara dokusunu ortadan kaldırmak için başka bir cerrahi uyguladılar. Ama problem geri döndü. Leonard sonunda Goyette’i bulduğunda doktorları üçüncü bir ameliyat öneriyorlardı.

Goyette’le lenfatik drenaj adı verilen uygulama ile 3 seans sonrası Leonard çok daha iyi hissetti. Goyette Leonard’ın lenfatik istemini temizlemek için elle basınç uyguluyor ve ağrı ve şişliğe sebep olan sıvı birikiminin inmesini sağlıyor.
Leonard “15 cm’lik bir kitlem vardı ve şimdi yarı yarıya azaldı. Gece uyuyabiliyorum. Tekrar enerjim var. Daha fazla insan bunu öğrenmeli çünkü bunun kurbanı olmak ya da katlanmak zorunda değilsiniz. Bu işe yarıyor.” dedi.

Durum ve sonuçlar her kanser türü için farklı. Baş ve boyun kanseri hastaları yutkunma ve konuşma terapisine ihtiyaç duyarken kan kanseri hastaları kardiyak rehabilitasyonuna benzer güç ve tahammülü tekrar sağlayacak bir terapiye ihtiyaç duyabilirler. Kolon kanseri tedavisi gören hastalar fizik terapistten sırt ağrısı ve abdominal şişme için yardım alabilirler.

Birçok sigorta kanser hastaları için rehabilitasyonu kapsasa da bazen hastalar standarttan daha fazlasıyla savaşıp 9-12 seansa kadar almak zorunda kalıyorlar.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer engel de şu ki çok az onkolog ve kanser cerrahı hastasını rehabilitasyona yönlendiriyor. Amerikan hastanelerinde kanser programlarına yetki veren Amerikan Cerrahlar Kolejinin bir kolu olan Kanser Komisyonu yine de  son zamanlarda kanseri yenenlere ilgiyi geliştirmeyi amaçlayan ve rehabilitasyon terapisine daha iyi ulaşımı içeren yeni gereksinimleri açıkladı.
« Geri