Biyolojik(Biological)Terapi

Biyolojik tedavi immün sistemin kansere karşı savaşmasına yardım eder. İmmün sistem, vücudun hastalıklara karşı doğal savunma sistemidir.

Yaygın meme kanseri bulunan bazı kadınlara Herceptin® (trastuzumab) adı verilen biyolojik tedavi uygulanabilir. Herceptin, laboratuvarda üretilen monoklonal bir antikor olup kanser hücrelerine bağlanır.

Laboratuvar testleri sonucunda HER2 olarak bilinen özel bir proteinin yüksek miktarda bulunduğu tümörlere sahip meme kanserli hastalara Herceptin uygulanabilir. HER2’yi bloke ederek kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlatabilir, hatta durdurabilir.

Herceptin damar yoluyla verilir, tek başına veya kemoterapi ile birlikte uygulanabilir.

İlk defa Herceptin uygulanan bir hastada en sık görülen yan tesirler ateş ve titremedir. Bazı kadınlarda ayrıca ağrı, halsizlik, bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı, solunum sıkıntısı veya döküntü görülebilir. Yan tesirler genellikle ilk uygulamadan sonra hafifler.

Herceptin, kalp hasarına da yol açabilir. Bu durum kalp yetmezliğine ilerleyebilir. Herceptin akciğerleri de etkileyebilir. Solunum sorunlarına yol açarak acil doktor müdahalesi gerektirebilir. Herceptin almadan önce doktorunuz kalp ve akciğerlerinizi muayene edecektir. Tedavi sırasında da akciğer problemleri ile ilişkili olabilecek belirtileri yakından takip edecektir.

    • Ameliyat öncesi kemoterapi (neoadjuvan tedavi)