Meme Kanseri ve Plastik Cerrahi

Mastektomi yapılacak olan bazı kadınlar meme rekonstrüksiyonu yapılmasına karar verebilir. Bazıları ise meme protezi takmayı tercih edebilir. Diğerleri ise hiçbir şey istemeyebilir. Tüm bu seçeneklerin avantaj ve dezavantajları vardır. Bir kadın için doğru olan seçenek bir diğeri için doğru olmayabilir. Önemli olan, meme kanseri tedavisi gören neredeyse tüm kadınların bir tercihinin olmasıdır.

Meme rekonstrüksiyonu mastektomi ile aynı zamanda yapılabileceği gibi daha sonra da yapılabilir. Meme rekonstrüksiyonu yaptırmayı düşünüyorsanız, mastektomiden sonra yaptırmayı planlasanız bile, mastektomiden önce bir plastik cerrah ile görüşmeniz gerekir.

Meme rekonstrüksiyonunun birçok yolu vardır. Bazı kadınlar implantları tercih eder. İmplantlar serum fizyolojik veya silikondan yapılmıştır. Silikon meme implantlarının güvenliği Amerika’da Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yıllardır incelenmektedir.

Plastik cerrahın vücudunuzun başka bir yerinden aldığı doku ile de meme rekonstrüksiyonu yaptırabilirsiniz. Karın alt bölgesi, sırt veya kalçadan deri, kas ve yağ dokusu alınabilir. Cerrah bu dokularla meme şekli ortaya çıkaracaktır. Sizin için en uygun rekonstrüksiyon tipi yaşınıza, vücut tipinize ve geçirdiğiniz cerrahi tedaviye bağlı olarak değişebilir. Plastik cerrahınız, her bir rekonstrüksiyon türünün risk ve yararlarını açıklayabilir.