Hormonoterapi

Hormon tedavisi hormonları uzaklaştırarak veya etkilerini bloke ederek kanser hücrelerinin çoğalmasını durduran bir kanser tedavisi türüdür. Hormonlar vücuttaki bezlerde üretilen ve kan dolaşımına verilen maddelerdir. Bazı hormonlar bazı kanserlerin büyümesine neden olur. Yapılan testlerde kanser hücrelerinin hormonların bağlanabileceği yerleri (reseptör) olduğu saptanırsa, ilaç, cerrahi veya radyoterapi ile hormon üretiminin azaltılması veya etkilerinin bloke edilmesi amaçlanır. Bazı meme kanserlerinin büyümesine yol açan östrojen hormonu, esas olarak yumurtalıklarda üretilir. Yumurtalıkların östrojen üretmesini durduran tedaviye yumurtalık ablasyonu adı verilir.

Tamoksifen ile yapılan hormon tedavisi erken evre meme kanserli hastalara ve metastatik meme kanserli (kanserin vücudun diğer bölgelerine yayıldığı) hastalara uygulanır. Tamoksifen veya östrojenlerle yapılan hormon tedavisi tüm vücuttaki hücreleri etkileyerek endometrium kanseri riskini arttırır. Tamoksifen kullanan kadınların kanser bulgusu olup olmadığının belirlenmesi için her yıl jinekolojik muayene yaptırmaları gerekir. Adet kanamasından farklı herhangi bir vajinal kanama en kısa zamanda doktora bildirilmelidir.

Aromataz inhibitörleri ile hormon tedavisi, hormona bağımlı meme kanserli menopoza girmiş kadınlara uygulanabilir. Hormona bağımlı meme kanserleri, büyümek için östrojen hormonuna ihtiyaç duyar. Aromataz inhibitörleri, androjenin östrojene dönüşmesini sağlayan aromataz adlı enzimi bloke ederek vücuttaki östrojen miktarını azaltır.

Erken evre meme kanserlerinin tedavisinde bazı aromataz inhibitörleri adjuvan tedavide tamoksifen’in yerine kullanılabileceği gibi, 2 yıl veya daha uzun süre tamoksifen tedavisinin ardından da kullanılabilir. Aromataz inhibitörlerinin metastatik meme kanserlerinin hormonal tedavisinde tamoksifen’in yerine kullanılıp kullanılamayacağı ise yapılan klinik çalışmalarda araştırılmaktadır.